آمار بستری بیماران کرونا در استان مازندران

ویروس کرونا در ایران,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت
براساس آخرین امارهای کرونا در ایران، بستری شدگان این بیماری در مازندران افزایش داشته و خوزستان نیز در وضعیت قرمز قرار دارد.

علیرغم توصیه‌های شدید، عدم توجه مردم به پروتکل‌های بهداشتی سبب افزایش ابتلا به کرونا در مازندران شد و آمار بستری‌ها از ترخیصی‌ها در این استان پیشی گرفت.

به گزارش تسنیم، علیرغم تلاش‌های زیادی که از سوی همه اقشار به ویژه گروه‌های جهادی و مجموعه‌های پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی برای پیشگیری و مقابله با کرونا در سطح کشور صورت گرفته، متاسفانه بازگشایی صنوف و شروع به کار واحدهای مختلف سبب حضور بیش از حد مردم در جامعه و در نتیجه افزایش آمار مبتلایان به کرونا در اغلب استان‌ها نظیر استان مازندران شده است.

موضوعی که از مدت‌ها پیش به عنوان یک زنگ خطر جدی در مازندران به صدا در آمده بود و بارها در گزارش‌های قبلی نیز به آن اشاره شد اما توصیه‌های مکرر مسئولان به ویژه مدیران شبکه‌های بهداشتی و درمانی، راه به جایی نبرد و عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی از سوی مردم، بار دیگر موجب افزایش ابتلا به کرونا و پیشی گرفتن آمار بستری‌ها از ترخیصی‌ها در این استان شده است.

تعداد بیماران کرونایی مازندران در آستانه سه رقمی شدن است

رئیس دانشگاه‌علوم پزشکی مازندران نیز در گفت‌وگو با تسنیم از بستری شدن ۷۰ بیمار جدید در بیمارستان‌ها و مراکز بستری وابسته به این دانشگاه در استان خبر داد و اظهار داشت: تعداد ۶۳ بیمار که به کروناویروس مبتلا شده بودند از بیمارستان مرخص شدند.

وی با تاکید بر رعایت پروتکلهای بهداشتی و حفظ فاصلهگذاری اجتماعی و هوشمند، افزود: مجموع بیماران کرونایی بستری ۳۲۵ نفر است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بابل نیز در آخرین عفونت جای بخیه سزارین خبر خود از بستری شدن ۲۷ بیمار جدید در مراکز بستری و بیمارستان‌های زیر نظر این دانشگاه در استان خبر داد و اظهار داشت: تعداد ۱۲ بیمار که به کروناویروس مبتلا شده بودند از بیمارستان مرخص شدند.

وی با اشاره به اهمیت رعایت بهداشت فردی افزود: مجموع بیماران کرونایی بستری در مراکز بستری و بیمارستان‌های زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی بابل به ۷۷ نفر رسیده است.

با این حال و با توجه به خطر افزایش ابتلا به کروناویروس در شهرهای مختلف مازندران، انتظار می رود تا مردم بیش از پیش موارد بهداشتی به ویژه بهداشت فردی را رعایت کنند تا گام محکمی در راستای مهار این ویروس در استان برداشته شود.

این در حالی است که بسیاری از مردم، اجاره بها، اقساط بانکی، هزینه‌های تحصیلی، خوراک و پوشاک، چک بانکی و پول آب، برق و گاز را به عنوان مهم‌ترین دلایل حضورشان در اجتماع عنوان می‌کنند.

اسفندیاری یکی از شهروندان مازندرانی که به گفته خودش عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و حضور بیش از حد در اماکن عمومی، اخیرا" سبب ابتلای او به کرونا شده است، اظهار داشت: وقتی صاحبخانه به جای کاهش اجاره بها، حدود ۱۵۰ هزار تومان مبلغ اجاره را فزایش داده چگونه می‌توان در منزل نشست.

ویروس کرونا در ایران,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

وی افزود: هزینه‌های جاری زندگی از یک سو و پرداخت معوقات بانکی و هزینه‍‌های تحصیلی فرزندان از سوی دیگر سبب شده تا مجدد در اماکن عمومی حاضر شود و به کار و تلاش بپردازد.

این شهروند مازندرانی ادامه داد: متاسفانه در پرداخت هزینه‌های اولیه زندگی لنگ بودیم چه برسد به اینکه بخواهیم پول ماسک، دستکش و مواد شوینده پرداخت کنیم.

وی تصریح کرد: تا زمانیکه در خانه بودیم و موارد بهداشتی را رعایت می‌کردیم به این بیماری مبتلا نشده بودیم اما دیگر ناچار شده که به محل کار خود زخم ساق پا برگردم و با توجه به نوع کارو ارتباط زیاد با مردم به این ویروس منحوس مبتلا شدم.

یکی دیگر از شهروندان مازندرانی با بیان اینکه مردم باید مدت کوتاهی را با سختی پشت سر بگذارند و در آینده زندگی راحت و با آرامش داشته باشند، گفت: متاسفانه با توجه به اینکه روز به روز به عمر و ماندگاری این ویروس منحوس افزوده می‌شود دیگر ناچار هستیم در اجتماع حضور پیدا کنیم.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از مردم توصیه‌های بهداشتی را جدی نمی‌گیرند و این موضوع به دیگران آسیب وارد می‌کند، افزود: همه باید پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند تا به سلامت از این بحران عبور کنیم. کاش بسته‌های حمایتی بیشتری برای مردم در نظر گرفته شود تا ناچار به حضور در اجتماع نباشند.

احتمال ادامه تعطیلی خوزستان/ ستاد مدیریت کرونا: مدارس این هفته باز نمی‌شوند

سخنگوی ستاد مدیریت کرونا در خوزستان با اشاره به تشکیل جلسه این ستاد در بعد از ظهر روز جمعه برای تصمیم‌گیری در مورد تعطیلی هفته آینده گفت: مرجع ما، دانشگاه علوم پزشکی اهواز است؛ باید در این زمینه تصمیم‌گیری شود و تصمیمات به اطلاع مردم خواهد رسید.

ویروس کرونا در ایران,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

رضا نجاتی اظهار کرد: هر چه در ستاد استانی مدیریت کرونا یا شورای تامین خوزستان مصوب شده، در راستای سلامت مردم است اما همه این مصوبات بخش کمی از کار مقابله با کرونا است و بخش عمده‌ای از آن به مردم برمی‌گردد.

به گزارش ایسنا، وی افزود: اگر دستگاهی این مصوبات را رعایت نکند، جرم مرتکب شده است اما در واقع بخش عمده‌ای از مقابله با کرونا به رفتار مردم برمی‌گردد و از مردم می‌خواهیم رعایت کنند تا در ۱۰ روز آینده شاهد نتیجه رفتارها باشیم.

نجاتی گفت: با تغییر رفتار مردم و عادی شدن شرایط، شاهد افزایش موارد ابتلا بوده‌ایم که در این راستا جلساتی برگزار شد و از روز دوشنبه، اکتی کوت ۹ شهر قرمز خوزستان و به تدریج چند شهر دیگر تعطیل اعلام شدند.

وی بیان کرد: برخی اتحادیه‌ها هنوز همکاری خوبی ندارند و باید رفتارشان را تغییر دهند و سازمان صمت نیز باید بیشتر ورود کند. رفتار مردم نیز باید تغییر کند تا آمار ابتلا به کروناویروس، به رقم یک ماه پیش و حتی کمتر از آن برگردد.

سخنگوی ستاد مدیریت کرونا در خوزستان عنوان کرد: بزرگان [اقوام] خوزستان در تمام عرصه‌ها کنار مسئولین بودند و در این شرایط هم ما را تنها نگذاشتند و قبل از اینکه ما خدمت آنها برسیم، احساس مسئولیت کردند. بسیاری از بزرگان [اقوام] از حضور در مراسمات و یا برگزاری مراسمات خودداری کردند. اکنون نیز از بزرگان می‌خواهیم برگزاری مراسمات عروسی و عزا را منع کنند و در این مراسمات شرکت نکنند.

وی گفت: بزرگان [اقوام] با توجه به در پیش رو بودن مراسم عید فطر، از برگزاری مراسم خودداری کنند زیرا سلامت‌شان در خطر است.

نجاتی افزود: از مردم می‌خواهیم مانند عید نوروز همکاری کنند و برای عید فطر هم برنامه‌ریزی نکنند و به دید و بازدید نروند. البته در این راستا ممنوعیت‌ها و محدودیت‌هایی هم ایجاد کرده‌ایم که در روزهای آینده پررنگ‌تر خواهند شد.

ویروس کرونا در ایران,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,بهداشت

وی اظهار کرد: بازاریان نیز برای فروش اقلام مربوط به عید اقدام نکنند زیرا مردم استقبال نخواهند کرد.

سخنگوی ستاد مدیریت کرونا در خوزستان تصریح کرد: متولی فعالیت اصناف سازمان صمت است؛ اگر صنفی به مصوبات عمل نکرد، رئیس اتحادیه باید جوابگو باشد بنابراین سازمان صمت و اتحادیه باید در این زمینه پاسخگو باشند و بازرسان خود را در این زمینه فعال کنند زیرا در حال حاضر می‌بینیم مکانیک و مبل‌فروش و حتی شیشه‌بر فعال هستند.

وی بیان کرد: شهرداری بر اساس مصوبات شورای سلامت باید ورود کند و دستگاه قضایی نیز آمادگی دارد تا انواع زخم در صورت مقاومت یا اقدامات غیرمنطقی، ورود کند.

نجاتی گفت: آرامستان‌های استان‌ خوزستان نیز تعطیل شده‌اند و به مدیران گفته‌ایم اجازه ندهند کسی وارد آرامستان‌ها شود.

وی با اشاره به شب‌های قدر و برگزاری مراسمات، تصریح کرد: در جلسه ویدیو کنفرانس ستاد ملی مقابله با کرونا که با حضور مقام معظم رهبری برگزار شد، در این زمینه بحث شد. علی‌رغم اینکه شب قدر، شب عزیزی است و سرنوشت یک سال انسان در این شب رقم زده می‌شود اما سلامتی مهمتر است، بنابراین مقام معظم رهبری در این زمینه فرمودند تیمی متشکل از افراد مورد وثوق همه تشکیل شود هر چه تصمیم گرفتند، تابع آن هستیم. تصمیم‌گیری شد که با هماهنگی فرمانداران و امام جمعه هر شهرستان، در شهرهای سفید و زرد در دو محل در فضای باز برای دو ساعت و با کمتر از ۵۰ نفر و با رعایت پروتکل بهداشتی، مراسم برگزار شود. در شهرهای قرمز نیز یک محل با کمتر از ۵۰ نفر و در دو ساعت و با رعایت پروتکل‌ها مراسم برگزار شود.

سخنگوی ستاد مدیریت کرونا در خوزستان در خصوص احتمال تعطیلی هفته آینده در خوزستان نیز گفت: مرجع ما، دانشگاه علوم پزشکی اهواز است. روز جمعه (۲۶ اردیبهشت‌ماه) ساعت ۱۶ در این زمینه جلسه تشکیل خواهیم داد تا نظرات کارشناسی ارائه شوند.

وی افزود: با توجه به اینکه هفته آینده شرایط استان خوزستان خاص است و عید فطر را در پیش رو داریم، باید در این زمینه تصمیم‌گیری شود و تصمیمات به اطلاع مردم خواهد رسید.

نجاتی با اشاره به امکان اعلام تعطیلی برخی شهرها در جلسه روز جمعه، اضافه کرد: انتظار می‌رود فرمانداران در خصوص تعطیلی شهرستان‌هایی که تعطیل اعلام نشده‌اند، عجله نکنند و حتما با ستاد استانی و حوزه استاندار هماهنگ کنند تا در صورت تایید، آنها نیز تعطیل شوند.

وی که پنجشنبه شب در یک برنامه تلویزیونی صحبت می‌کرد، در خصوص ادامه تعطیلی مدارس در خوزستان نیز گفت: طبق دستور ستاد ملی مبارزه با کرونا قرار بود مدارس از ۲۷ اردیبهشت‌ماه برای رفع اشکال بازگشایی شوند اما حضور در مدارس اجباری نباشد. با توجه لایتسیموس به شرایط خوزستان، ما تصمیم گرفتیم مدارس در این هفته در استان خوزستان بازگشایی نشوند.

سخنگوی ستاد مدیریت کرونا در خوزستان بیان کرد: کووید ۱۹ بیماری خطرناکی است و منتظر نمی‌ماند که ما رفتار را تغییر دهیم یا ندهیم یا جلسه تشکیل دهیم یا نه. بنابراین مردم باید پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند. همگی باید در مقابل این بیماری بایستیم و احساس مسئولیت داشته باشیم.منبع

/ 0 نظر / 20 بازدید